Ρήματα Verbs
Κεντρική Εισαγωγή Ηχογραφήσεις Γραμματική Home Introduction Recordings Grammar
  • E1 Ρήματα - εισαγωγή
  • E1 Verbs - introduction
  • E1.1 ένι είμαι to be
  • E1.2 έχου  έχω to have
  • E2 γράφου  γράφω to write
  • E3 ορού  βλέπω to see
  • E4 ЄοντούЄου  κρατάω to hold
  • E5 νιουρίζου  γνωρίζω to know
  • E6 ρωτού  ρωτάω to ask
  • Ε1 Ρήματα - εισαγωγή   Verbs - introduction

    Ε1.1 Το ρήμα ένι είμαι The verb ένι to be

    Ε1.1.1 Ενεστώτας   Present Tense
    Καταφατική μορφή   Affirmative form
    Ενικός Πληθ.
    Sing. Plural
    1 ένι [éɲi] έμε [éme]
    2 έσι [ési] έЋε [étʰe]
    3 έЈι [éni] είνι [íɲi]

    Αρχή
    Top

    Αρνητική μορφή   Negative form
    Ενικός Πληθ.
    Sing. Plural
    1 όνι [óɲi] όμε [óme]
    2 όσι [ósi] όЋε [ótʰe]
    3 όЈι [óni] ούνι [úɲi]

    Αρχή
    Top

    Ε1.1.2 Παρατατικός  Imperfect Tense
    Καταφατική μορφή   Affirmative form
    Ενικός Πληθ.
    Sing. Plural
    1 έμα [éma] έμαϊ [émai]
    2 έσα [ésa] έЋαϊ [étʰai]
    3 έκι [éci] ήγκι(αϊ) [íɲɟi/íɲɟai]

    Αρχή
    Top

    Αρνητική μορφή   Negative form
    Ενικός Πληθ.
    Sing. Plural
    1 όμα [óma] όμαϊ [ómai]
    2 όσα [ósa] όЋαϊ [ótʰai]
    3 όκι [óci] ούγκι(αϊ) [úɲɟi/úɲɟai]

    Αρχή
    Top

    Ε1.2 Το ρήμα έχου έχω   The verb έχου to have

    Ε1.2.1 Ενεστώτας   Present Tense
    Καταφατική μορφή   Affirmative form
    Ενικός Αρσενικό Θηλυκό Ουδέτερο
    Singular Masc. Fem. Neuter
    1 ένι έχου [eɲ éxu] ένι έχα [eɲ éxa] ένι έχουντα [eɲ éxunda]
    2 έσ' έχου [es éxu] έσ' έχα [es éxa] έσ' έχουντα [es éxunda]
    3 έν' έχου [en éxu] έν' έχα [en éxa] έν' έχουντα [en éxunda]
    Πληθ. Pl.
    1 έμ' έχουντε [em éxunde] έμ' έχουντε [em éxunde] έμ' έχουντα [em éxunda]
    2 έЋ' έχουντε [etʰ éxunde] έЋ' έχουντε [etʰ éxunde] έЋ' έχουντα [etʰ éxunda]
    3 είνι έχουντε [iɲ éxunde] είνι έχουντε [iɲ éxunde] είνι έχουντα [iɲ éxunda]
    Αρνητική μορφή   Negative form
    Ενικός Αρσενικό Θηλυκό Ουδέτερο
    Singular Masc. Fem. Neuter
    1 όνι έχου [oɲ éxu] όνι έχα [oɲ éxa] όνι έχουντα [oɲ éxunda]
    2 όσ' έχου [os éxu] όσ' έχα [os éxa] όσ' έχουντα [os éxunda]
    3 όν' έχου [on éxu] όν' έχα [on éxa] όν' έχουντα [on éxunda]
    Πληθ. Pl.
    1 όμ' έχουντε [om éxunde] όμ' έχουντε [om éxunde] όμ' έχουντα [om éxunda]
    2 όЋ' έχουντε [otʰ éxunde] όЋ' έχουντε [otʰ éxunde] όЋ' έχουντα [otʰ éxunda]
    3 ούνι έχουντε [uɲ éxunde] ούνι έχουντε [uɲ éxunde] ούνι έχουντα [uɲ éxunda]
    Υποτακτική Ενεστώτα   Present Subjunctive
    Ενικός Πληθ.
    Sing. Plural
    1 έχου έχομε
    2 έχερε έχετε
    3 έχει έχωι

    Αρχή
    Top

    Προστακτική Ενεστώτα   Present Imperative
    Ενικός Πληθ.
    Sing. Plural
    2 έχε έχετε

    Αρχή
    Top

    Ε1.2.2 Παρατατκός   Imperfect
    Καταφατική μορφή   Affirmative form
    Ενικός Αρσενικό Θηλυκό Ουδέτερο
    Singular Masc. Fem. Neuter
    1 έμα έχου [ema éxu] έμα έχα [ema éxa] έμα έχουντα [ema éxunda]
    2 έσα έχου [esa éxu] έσα έχα [esa éxa] έσα έχουντα [esa éxunda]
    3 έκι έχου [ec éxu] έκι έχα [ec éxa] έκι έχουντα [ec éxunda]
    Πληθ. Pl.
    1 έμαϊ έχουντε [emai éxunde] έμαϊ έχουντε [emai éxunde] έμαϊ έχουντα [emai éxunda]
    2 έЋαϊ έχουντε[etʰai éxunde] έЋαϊ έχουντε [etʰai éxunde] έЋαϊ έχουντα [etʰai éxunda]
    3 ήγκι έχουντε [iɲɟ éxunde] ήγκι έχουντε [iɲɟ éxunde] ήγκι έχουντα [iɲɟ éxunda]
    Αρνητική μορφή   Negative form
    Ενικός Αρσενικό Θηλυκό Ουδέτερο
    Singular Masc. Fem. Neuter
    1 όμα έχου [oma éxu] όμα έχα [oma éxa] όμα έχουντα [oma éxunda]
    2 όσα έχου [osa éxu] όσα έχα [osa éxa] όσα έχουντα [osa éxunda]
    3 όκι έχου [oc éxu] όκι έχα [oc éxa] όκι έχουντα [oc éxunda]
    Πληθ. Pl.
    1 όμαϊ έχουντε [omai éxunde] όμαϊ έχουντε [omai éxunde] όμαϊ έχουντα [omai éxunda]
    2 όЋαϊ έχουντε [otʰai éxunde] όЋαϊ έχουντε [otʰai éxunde] όЋαϊ έχουντα [otʰai éxunda]
    3 ούγκι έχουντε [uɲɟ éxunde] ούγκι έχουντε [uɲɟ éxunde] ούγκι έχουντα [uɲɟ éxunda]

    Αρχή
    Top

    Ε1.2.3 Μέλλοντας  Future
    Ενικός Πληθ.
    Sing. Plural
    1 θα έχου θα έχομε
    2 θα έχερε θα έχετε
    3 θα έχει θα έχωι

    Αρχή
    Top

    Ε1.2.4 Υποθετική  Conditional
    Ενικός Πληθ.
    Sing. Plural
    1 θάκια έχου θάκια έχομε
    2 θάκια έχερε θάκια έχετε
    3 θάκια έχει θάκια έχωι

    Αρχή
    Top